Kav Tadımı2021-08-15T17:55:12+03:00

PENFOLDS GRANGE 2003 (AVUSTRALYA)

Avustralya’nın “ikon” şarabı. Barossa Vadisi, Coonawarra, McLaren Vale ve Magill bağlarının yüzde 97 Shiraz, yüzde 3 de Cabernet Sauvignon üzümlerinden şarabı. 15 ay yeni Amerikan meşe fıçılarında dinlendirilmiş, 14.5 derece alkollü. Gusto Şarap Kursları III. Etap’ında tadıldı.

20 yıla rağmen renk adeta siyah, diskin kenarlarında yıllanmanın getirdiği açılmalar çok hafif gözleniyor. Burun ve damakta çok zengin, ağır ve kompleks bukelere sahip: Tütün, deri, toprak, olgun siyah ve kırmızı meyveler, ıslak yün… Çok güçlü gövdeli, adeta etsi dokulu, halen de köşeleri tam yuvarlanmamış. Olgun tanenleri adeta süet gibi; dili hafif dalıyor. En az 15 yıl daha yıllandırılabilecek görkemli bir kırmızı. Bugün yudumlamak isteyenler en az üç saat önce karafa aktarmalı, tüm yemeklerin sonunda hem içmeli, hem de yemeli…

550 avro ( + – ) (Avrupa’da yıllanmış şarap kavlarında) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

Tadım Tarihi: 24 Haziran 2022|Kategoriler: Kav Tadımı, Kırmızı, Şarap, Yabancı Şarap|Etiketler: , |Yorum yok

E. GUIGAL CÔTE ROTIE BRUNE ET BLONDE 2006 (FRANSA)

Rhône bölgesinin seçkin apelasyonunun önde gelen üreticisinin şarabı. Yüzde 95 Syrah, yüzde 5 de beyaz Viognier üzümlerinden, Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş. 13.5 derece alkollü. Robert Parker’dan 91 puanlı. Gusto Şarap Kursları III. Etap’ında tadıldı.

Renk yaşına göre hayli genç görünümlü, koyu bordo tonlarda. Diskin kenarlarında hafif kiremitsi röfleler de gözleniyor. Deri, toprak ve yaban mantarlarını çağrıştıran bukeler burun ve damakta ön planda. Gövdeli, sağlam yapılı, sıkı dokulu bir kırmızı. Rüstik ve ağır; tanenler hâlâ güçlü. 5-6 sene daha yıllandırılabilir. Bugünlerde yudumlanacaksa mutlaka karafa alınmalı, av etleri ya da dinlenmiş bifteklerle sunulmalı.

90 avro ( + – ) (Avrupa’daki şarap kavlarında) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

Tadım Tarihi: 22 Haziran 2022|Kategoriler: Kav Tadımı, Kırmızı, Şarap, Yabancı Şarap|Etiketler: , |Yorum yok

JACK DANIEL’S RESTED TENNESSEE RYE BATCH 0002 (TENNESSEE)

2013’te çıkan ve hızla tükenen “Straight Tennessee Rye” viski. Yüzde 70 çavdar, yüzde 12 arpa ve yüzde 18 mısırdan damıtılmış, 40 derece alkollü. Gusto Viski Kulübü’nün “Bir Damıtımevinin Anatomisi: Jack Daniel’s” tadımında açıldı.

Koyu kehribar renkli. Burun ve damakta baharlı, mentol, karabiber ve kuru meyve çağrışımlı koku ve tadlara vanilyamsı tonlar eşlik ediyor. Olgun, yuvarlak, yumuşak ama kompleks bir viski. Normal Jack Daniel’s’tan çok farklı bir çizgide, Kentucky çavdar viskilerinden de daha zarif. Nüanslarını algılamak için buz katılmadan içilmeli.

450 avro ( + – ) (Avrupa’da nadir içkiler satan içki mağazalarında) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

Tadım Tarihi: 21 Haziran 2022|Kategoriler: ABD, Kav Tadımı, Tennessee, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

SEVİLEN CENTUM SYRAH 2012 (DENİZLİ)

Güney ilçesi Aşağıçeşme bağının üzümlerinden yapılmış, 14 ay Fransız meşe fıçılarında dinlendirilmiş. 14.5 derece alkollü. Gusto Şarap Kursu III. Etap’ında tadıldı.

Koyu bordo renginde, hafif mat. Burun ve damakta baharat, siyah meyve ve bitter çikolata çağrışımlı bukeler belirgin. Gövdeli ve sıkı dokulu, yıllanmak tanenleri yumuşatmış ve sivri köşeleri törpülemiş. Mükemmel içim olgunluğunda, daha fazla bekletilmemeli. Karafa alınarak dinlenmiş bifteklerle yudumlanmalı.

(Piyasada bulunmadığı için fiyatı yok.)

Tadım Tarihi: 15 Mayıs 2022|Kategoriler: Kav Tadımı, Kırmızı, Şarap, Yerli Şarap|Etiketler: , |Yorum yok

MOUNT HORROCKS SHIRAZ 2010 (AVUSTRALYA)

Güney’deki Watervale bölgesi bağlarından, tek bir bağın ürünü. Meşe fıçılarda dinlendirilmiş, 13.5 derece alkollü. Gusto Şarap Kulübü III. Etap’ında tadıldı.

Renkte kiremit tonları belirmeye başlamış. İlkten çok kapalı, karafa alındıktan bir süre sonra servis edilince burunda yanıksı kırmızı meyve, katran ve karabiber çağrışımları hissediliyor. Damakta da baharlı bukeler ön planda. Dolgun, yoğun ama yuvarlak tanenli, rafine ve yumuşak bir kırmızı. İdeal içim zamanlarını yaşıyor. 1-2 yıl içinde yudumlanmalı, baharatlı etlere eşlik etmeli.

İthalatçı: Adco

(Piyasada bulunmadığı için fiyatı yok.)

Tadım Tarihi: 4 Mayıs 2022|Kategoriler: Kav Tadımı, Kırmızı, Şarap, Yabancı Şarap|Etiketler: , , |Yorum yok

IHLARA BRENDİ (ÇANAKKALE)

Çanakkale Karasakız üzümlerinden damıtılan Kanyak ve şarap distilatlarına karamel, badem özütü ve bazı bitki özlerinin eklenmesiyle yapılmış yerli brendinin 2004’teki son üretimi. Gusto Konyak Günü’nde tadıldı. 36 derece alkollü.

Koyu kehribar renginde. Burunda karamel, esmer şeker ve genç alkol kokuları belirgin, romu da andırıyor. Damakta da biraz keskin, hafif yanıksı-karamelsi tadlara baharlı tonlar eşlik ediyor. Zamanında uygun fiyata satıldığı da dikkate alındığında damak tadına dönük iddialı bir içki olmaktan çok, öğrenci ve dargelirli dostu bir brendi olarak işlevini yerine getirdiği görülüyor. Tam da şu dönemde ihtiyaç duyulduğu gibi…

(Özel koleksiyondan geldiği ve piyasada bulunmadığı için fiyatı yok.)

Tadım Tarihi: 20 Mart 2022|Kategoriler: Brendi, Kav Tadımı|Etiketler: , |Yorum yok

TRUVA KALİTE KANYAK (ÇANAKKALE)

Karasakız üzümünden damıtılıp meşe fıçılarda olgunlaştırılan “kalite” yerli brendinin 2003’deki son üretimi. Kerim Yanık koleksiyonundan geldi, Gusto Konyak Günü’nde tadıldı. 41 derece alkollü.

Kehribar renginde. Burunda olgun üzüm alkolü bukeleri belirgin. Damakta dolgun gövdeli, biraz keskin, kayısı ve şeftali çağrışımlı meyvemsi ve meşemsi nüanslara sahip. Dengeli ve damakta kalıcı, genç armanyakları andırıyor. Her yudumu, ekonomik fiyatıyla kitlelerin de erişebildiği bir ulusal değerin kayboluşunun acısını hissettiriyor…

(Özel koleksiyondan geldiği ve piyasada bulunmadığı için fiyatı yok.)

Tadım Tarihi: 19 Mart 2022|Kategoriler: Brendi, Kav Tadımı|Etiketler: , |Yorum yok

LA MOTTE MILLENNIUM 2009 (GÜNEY AFRİKA)

Franschhoek vadisinin Cabernet Franc, Merlot, Malbec, Petit Verdot ve Cabernet Sauvignon kupajı, 13.5 derece alkollü. International Wine Challenge’dan altın madalyalı.

Renkte kiremit tonları belirmeye başlamış. Burunda ve damakta baharlı bukelerin ardından kahve ve çikolata çağrışımları hissediliyor. Gövdeli ve yoğun tanenli ama diriliği azalmış, iniş çizgisine geçmiş bir şarap. Son demlerinde; bugünlerde hızla tüketilmeli.

İthalatçı: Adco

310 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

Tadım Tarihi: 30 Aralık 2021|Kategoriler: Kav Tadımı, Kırmızı, Şarap, Yabancı Şarap|Etiketler: , , |Yorum yok
Go to Top