İskoçya2021-08-15T17:46:16+03:00

GLENMORANGIE 18 YILLIK (İSKOÇYA)

15 yıl eski burbon fıçılarında yıllandıktan sonra yüzde 30’u Oloroso şeri fıçılarına aktarılmış, üç yıl da onlarda dinlendikten sonra diğer partiye ilave edilmiş. 43 derece alkollü, hediyelik şık bir kutuda.

Koyu altın sarısı renkte. Burun ve ağızda narin ama çok zengin; vanilya, meşe, fındık, bal, turunç reçeli ve kuru incir çağrışımlı bukelere kuru çiçek nüansları eşlik ediyor. Damakta çok zarif, adeta ipeksi yumuşaklıkta. Çok dengeli, parfümsü bir malt viski. Yemekten önce ya da en az yarım saat sonra temiz damakla yudumlanmalı, bukelerini biraz açmak için “Bir gülün üzerindeki çiğ damlacıkları kadar” kaynak suyu damlatılmalı.

İthalatçı: Moët Hennessy

1.030 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

6 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX SPICE TREE (İSKOÇYA)

“Ayna” kısmı Fransız, çeperleri de Amerikan meşesinden hibrid fıçılarda dinlendirilmiş “blended malt”. Highland maltları Glen Moray, Tomatin, Balmenach, Clynelish ve Dailuaine’den harmanlanmış, soğuk filtrasyon yapılmamış ve karamel eklenmemiş 2021 sürümü. 46 derece alkollü.

Kehribar renginde. Burunda meşe fıçıların izleri ön planda, eski ahşap, vanilya, tarçın, muskat cevizi ve pişmiş elma bukeleri hissediliyor. Dolgun, “kalın”, ağızda kaygan ve yuvarlak. Güçlü ve zengin bir viski, damakta uzun kalıyor. Soğuk ve puslu günlerde gün içinde ya da yemek sonraları yudumlanmalı.

İthalatçı: TWS

799 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

3 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX THE STORY OF THE SPANIARD (İSKOÇYA)

Highland bölgesinin Glen Moray, Teaninich, Strathmill, Glendullan, Clynelish, Aberlour ve Deanston maltlarının bir harmanı. Ağırlıkla birinci ve ikinci dolum eski şeri ve kırmızı şarap fıçılarında yıllandırılmış, soğuk filtrasyon yapılmamış ve karamel eklenmemiş. 43 derece alkollü. TS2019-A numaralı partinin ürünü.

Kehribar renginde. Burun ve damakta şeri ve şarap fıçılarının izleri belirgin, kuru üzümü andıran meyvemsi ve vanilyayı andıran tatlı baharlı tonlar ön planda. Dolgun yapılı, tok içimli ve damakta kalıcı. Finalde ağızda hafif tuzlu izler de bırakıyor. Tipik bir yemek sonrası viskisi, çok az su eklenerek konyak ya da tadım kadehinde yudumlanmalı.

İthalatçı: TWS

899 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

2 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX PEAT MONSTER (İSKOÇYA)

Turba (peat) ile yoğun islenmiş viskileriyle ünlü Islay adasının yüzde 64 Caol Ila ve yüzde 35 Laphroaig maltları ile yüzde 1 de Highland maltlarından harmanlanmış “blended malt” viski. İlk formülünden farklı 2019 sürümü, soğuk filtrasyonsuz şişelenmiş, 46 derece alkollü.

Saman sarısı tonlarda. Burundaki turba, is, balçık, iyot ve yanık yaprak kokularına damakta füme Boşnak eti ve beykın çağrışımlı tonlar eşlik ediyor. Ağızda kaygan ve kremamsı dokulu, rahat içimli, güçlü olduğu kadar da dengeli ve zarif bir viski. Yine bir “canavar” ama bu sürümde canavarın dişleri sökülmüş. İdeal bir yemek sonrası ya da “uykudan önce” yudumu…

İthalatçı: TWS

749 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

2 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX GLASGOW BLEND (İSKOÇYA)

Yüzde 65 oranında Aberlour, Laphroaig, Clynelish, Glen Moray, Tomatin ve Balmenach maltları, yüzde 35 de tahıl viskilerinden oluşan harman viski. Eski şeri, burbon ve Amerikan meşe fıçılarında dinlendirilmiş, soğuk filtrasyon yapılmadan şişelenmiş. 43 derece alkollü, Dünya Viski Ödülleri’nden altın madalyalı.

Koyu altın sarısı renkte. Burun ve damakta zengin; şeri fıçılarından gelen kuru üzüm ve tatlı baharat bukeleri ada maltlarından gelen füme tonlarla mükemmel bir armoni yaratmış. Orta gövdeli, kompleks ve zengin ama rahat içimli, ideal bir akşam viskisi. 1960’lı, 70’li yılların harmanlarını andırıyor. Sek olarak ya da çok az suyla denenmeli.

İthalatçı: TWS

579 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

1 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX ARTIST BLEND (İSKOÇYA)

Yüzde 55 oranında Linkwood, Clynelish ve diğer Highland ile Lowland maltları, yüzde 45 de tahıl viskilerinden oluşan harman viski. Eski Palo Cortado şeri, burbon ve Fransız meşe fıçılarında dinlendirilmiş, soğuk filtrasyon yapılmadan şişelenmiş. 43 derece alkollü.

Altın sarısı renkte. Burun ve damakta olgun elma, tropikal meyve ve vanilya bukeleri ön planda. Orta gövdeli, rahat içimli, elegan ve zarif; ideal bir gün içi viskisi. Tek bir iri buzla yudumlanabileceği gibi kimi viski kokteyllerinde de denenebilir.

İthalatçı: TWS

579 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

1 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

DUFFTOWN GLENLIVET PURE MALT 8 YILLIK 1980’LER (İSKOÇYA)

Speyside’daki Livet ırmağı yakınındaki damıtımevlerinin adlarının yanlarına “Glenlivet” ibaresini de yazabildikleri yıllardan bir single malt viski. Şimdilerde “Singleton of Dufftown” adını alan viskinin üzerinde o yıllarda “single malt” ibaresi yaygın olmadığından “Pure Malt” yazılı. Bell’s harmanının ana maltı olduğunu belirtmek için “From the House of Bell’s” de denilmiş. Bir okurun gönderdiği şişeden tadıldı. Alkol oranı belirtilmemiş.

Kehribar renginde. Burunda kayısı ve dut pestillerini andıran kuru meyve tonlarına turba isi nüansları eşlik ediyor. Tok içimli, yoğun, dolgun ve sert. Bugünkü zarif Singleton’a oranla hayli maskülen, hatta biraz köşeli ve kalın bir viski. Eski zamanların elinizi sıkarken acıtan “eski toprak” insanlarını anımsatıyor.

300 sterlin ( + – ) (Müzayedelerde) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

8 Ağustos 2021|Kategoriler: İskoçya, Kav Tadımı, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

BALLANTINE’S BOURBON FINISH 7 YILLIK (İSKOÇYA)

Normal meşe fıçıların ardından finalde burbon viski fıçılarında yıllanmış harman viski. 40 derece alkollü.

Eski altın renginde. Burunda vanilya, bal, Amasya elması ve olgun kayısı tonları belirgin. Ağızda orta gövdeli, yağlı ve kaygan dokulu, finalde ise hafif tatlımsı. Çok rahat içimli, dengeli ve aromatik bir viski. Sek içilebileceği gibi buzla ya da buzlu-sodalı olarak denenebilir.

İthalatçı: Pernod Ricard

265 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

3 Ağustos 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |1 Comment
Go to Top