Lezzetli bir buluşma

– What is Okysgosu? Is it a white wine?

Yıllardır Amerika’da yaşıyorum ve yaz tatillerinde geldiğim ülkemde yabancı dostlarıma Türk şaraplarını tattırmak için akla karayı seçiyorum. Bir Öküzgözü önerdiğimde hemen yukarıdaki gibi bir soru geliyor. Başlıyorum anlatmaya; “Bu siyah üzüme öküzün gözleri gibi iri olduğundan böyle bir isim verilmiş…”

Benim gibi yurtdışında yaşayan şarapsever Türkler’in Türkiye’deki şarap dünyasını takip etmeleri de çok zor. Yeni üreticiler, yeni isimler, yeni üzümler ard arda geliyor ve çoğundan haberimiz bile olmuyor. Son yıllarda iyice dinamik hale gelen bira ve rakı dünyamız da öyle…

ABD’den yayın yapacak bu blogu kurmaya bunun için karar verdim. Ana hedefimiz, yurtdışındaki Türkler’in Türkiye’nin şarap ve içki dünyasındaki yenilikleri izleyebilmesi, yerel lezzetlerimizin gönüllü elçileri olarak bu ulusal değerlerimizin tanınmasına yardımcı olabilmesi. Blogumuzun ismi her türlü lezzetin tadımına ve anlatımına açık olduğunu da ifade ediyor. O yüzden degustasyon.net’da bir çikolata ya da peynirin, bir restoran ya da şefin yer aldığı tadımlar ve röportajlar görürseniz de şaşırmayın.

Bu yolculukta en büyük destekçimiz, Türkiye’nin en önde gelen tadımcılarından Mehmet Yalçın olacak. Mehmet Yalçın’ın değerli gastronomi uzmanı dostları da sıkça bu blog’a katkılar verecek. Kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum.

Kadehimi ülkemizin ağız tadıyla dolu, mutlu ve uygar geleceğine kaldırıyorum…

Aydın Özeren


Tadım Kuralları

Degustasyon.net’te tadımları yer alan şarap, içki ve diğer gıda maddeleri, üretici ve ithalatçılarının haberi olmaksızın piyasadan satın alınarak temin edilmekte ve degustasyon.net’in uzman ekibi tarafından, etiketleri görülmeksizin “kör tadım” tekniği ile tadılarak puanlanmaktadır. Puan verildikten sonra etiketler açılmakta ve yorumlar eklenmektedir.

Tadım notlarının altında yer alan fiyatlar, ürünlerin piyasadaki ortalama nihai satış fiyatlarıdır.

Blogda yer alan tadım izlenimleri reklam ve tanıtım amacı gütmemekte, alkollü içkilerin tüketimi özendirilmemektedir.