İskoçya2021-08-15T17:46:16+03:00

COMPASS BOX PEAT MONSTER (İSKOÇYA)

Turba (peat) ile yoğun islenmiş viskileriyle ünlü Islay adasının yüzde 64 Caol Ila ve yüzde 35 Laphroaig maltları ile yüzde 1 de Highland maltlarından harmanlanmış “blended malt” viski. İlk formülünden farklı 2019 sürümü, soğuk filtrasyonsuz şişelenmiş, 46 derece alkollü.

Saman sarısı tonlarda. Burundaki turba, is, balçık, iyot ve yanık yaprak kokularına damakta füme Boşnak eti ve beykın çağrışımlı tonlar eşlik ediyor. Ağızda kaygan ve kremamsı dokulu, rahat içimli, güçlü olduğu kadar da dengeli ve zarif bir viski. Yine bir “canavar” ama bu sürümde canavarın dişleri sökülmüş. İdeal bir yemek sonrası ya da “uykudan önce” yudumu…

İthalatçı: TWS

749 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

2 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX GLASGOW BLEND (İSKOÇYA)

Yüzde 65 oranında Aberlour, Laphroaig, Clynelish, Glen Moray, Tomatin ve Balmenach maltları, yüzde 35 de tahıl viskilerinden oluşan harman viski. Eski şeri, burbon ve Amerikan meşe fıçılarında dinlendirilmiş, soğuk filtrasyon yapılmadan şişelenmiş. 43 derece alkollü, Dünya Viski Ödülleri’nden altın madalyalı.

Koyu altın sarısı renkte. Burun ve damakta zengin; şeri fıçılarından gelen kuru üzüm ve tatlı baharat bukeleri ada maltlarından gelen füme tonlarla mükemmel bir armoni yaratmış. Orta gövdeli, kompleks ve zengin ama rahat içimli, ideal bir akşam viskisi. 1960’lı, 70’li yılların harmanlarını andırıyor. Sek olarak ya da çok az suyla denenmeli.

İthalatçı: TWS

579 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

1 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

COMPASS BOX ARTIST BLEND (İSKOÇYA)

Yüzde 55 oranında Linkwood, Clynelish ve diğer Highland ile Lowland maltları, yüzde 45 de tahıl viskilerinden oluşan harman viski. Eski Palo Cortado şeri, burbon ve Fransız meşe fıçılarında dinlendirilmiş, soğuk filtrasyon yapılmadan şişelenmiş. 43 derece alkollü.

Altın sarısı renkte. Burun ve damakta olgun elma, tropikal meyve ve vanilya bukeleri ön planda. Orta gövdeli, rahat içimli, elegan ve zarif; ideal bir gün içi viskisi. Tek bir iri buzla yudumlanabileceği gibi kimi viski kokteyllerinde de denenebilir.

İthalatçı: TWS

579 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

1 Eylül 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

DUFFTOWN GLENLIVET PURE MALT 8 YILLIK 1980’LER (İSKOÇYA)

Speyside’daki Livet ırmağı yakınındaki damıtımevlerinin adlarının yanlarına “Glenlivet” ibaresini de yazabildikleri yıllardan bir single malt viski. Şimdilerde “Singleton of Dufftown” adını alan viskinin üzerinde o yıllarda “single malt” ibaresi yaygın olmadığından “Pure Malt” yazılı. Bell’s harmanının ana maltı olduğunu belirtmek için “From the House of Bell’s” de denilmiş. Bir okurun gönderdiği şişeden tadıldı. Alkol oranı belirtilmemiş.

Kehribar renginde. Burunda kayısı ve dut pestillerini andıran kuru meyve tonlarına turba isi nüansları eşlik ediyor. Tok içimli, yoğun, dolgun ve sert. Bugünkü zarif Singleton’a oranla hayli maskülen, hatta biraz köşeli ve kalın bir viski. Eski zamanların elinizi sıkarken acıtan “eski toprak” insanlarını anımsatıyor.

300 sterlin ( + – ) (Müzayedelerde) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

8 Ağustos 2021|Kategoriler: İskoçya, Kav Tadımı, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

BALLANTINE’S BOURBON FINISH 7 YILLIK (İSKOÇYA)

Normal meşe fıçıların ardından finalde burbon viski fıçılarında yıllanmış harman viski. 40 derece alkollü.

Eski altın renginde. Burunda vanilya, bal, Amasya elması ve olgun kayısı tonları belirgin. Ağızda orta gövdeli, yağlı ve kaygan dokulu, finalde ise hafif tatlımsı. Çok rahat içimli, dengeli ve aromatik bir viski. Sek içilebileceği gibi buzla ya da buzlu-sodalı olarak denenebilir.

İthalatçı: Pernod Ricard

265 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

3 Ağustos 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |1 Comment

JOHNNIE WALKER GOLD LABEL 18 YILLIK 1990’LAR (İSKOÇYA)

Sir Alexander Walker’ın 1920’de firmanın 100. Yılı onuruna yaptığı harmanın eski formülden üretilmiş replikası. 15 farklı malt viski ve tahıl viskilerinden harmanlanmış, 40 derece alkollü. Gusto Viski Kulübü’nün “Anılardaki Viskiler” tadımında denendi.

Kahverengiye çalan koyu kehribar renginde. Burunda antikacı dükkânlarını andıran eski ahşap kokularının ardından bal, funda, kuru meyveler ve çok hafif is çağrışımlı bukelere sahip. Ağızda dolgun ve yoğun, tok içimli ve rüstik. Başta Talisker olmak üzere ada maltlarından gelen iyotsu ve füme nüanslar damakta daha belirgin. Kişilikli, zengin, damakta kalıcı bir viski. İdeal bir yemek sonrası yudumu; çok az su ya da sadece tek bir buzla yudumlanmalı.

200 sterlin ( + – ) (İngiltere’de) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

7 Temmuz 2021|Kategoriler: İskoçya, Kav Tadımı, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

JOHNNIE WALKER RED LABEL (İSKOÇYA)

Dünyanın en çok satılan standart İskoç viskisi. Karakterini Speyside’dan Cardhu ve Islay adasından Caol Ila gibi maltlardan alan bir harman, 40 derece alkollü. 70 santilitrelik şişede.

Açık kehribar renginde. Burunda füme tonlara tarçını andıran tatlı baharat bukeleri eşlik ediyor. Ağızda keskince, yağlı dokulu ve kaygan. Bibersi, narenciyemsi ve kuru meyvemsi tonlar damağa egemen. “Giriş seviyesi” için dengeli bir harman, esnek yapısıyla bol buzla yudumlanmaya, highball tarzı kokteyllere ve gastronomide kullanılmaya uygun. “Viski-soda” biçiminde buz, soda ve limon dilimiyle de içilebilir. Genç ama sivri değil, “enerjik” bir viski.

İthalatçı: Mey İçki

239 TL ( + – ) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

3 Temmuz 2021|Kategoriler: İskoçya, Viski|Etiketler: , |Yorum yok

GRANT’S STAND FAST 1960’LAR (İSKOÇYA)

1960’ların başlarına ait “standart” harman viski. Harmanında Balvenie ve Glenfiddich single malt viskileri önemli oranda kullanılmış, 43 derece alkollü. Gusto Viski Kulübü’nün “Anılardaki Viskiler” tadımında denendi.

Kehribar renginde. Burun ve damakta bal, kuru kayısı, meşe ve fındık çağrışımlı tadlar ön planda. Balvenie maltının izleri belirgin hissediliyor. Olgun, yuvarak, finalde hafif tatlımsı. Bugünün pek çok 12 yıllık harmanından daha zengin ve kompleks, “60’lı yılların viskiseverleri şanslıymış” dedirtiyor.

100 sterlin ( + – ) (Müzayedelerde) Fiyatlar tadımın yapıldığı tarihe aittir.

24 Haziran 2021|Kategoriler: İskoçya, Kav Tadımı, Viski|Etiketler: , |Yorum yok
Go to Top