Papermoon’daki Lezzet Buluşmasına Davetlisiniz…

İstanbul’un en ünlü İtalyan restoranında unutulmaz bir lezzet buluşması…

Damak tadı tutkunu değerli dostumuz;

“Papermoon” adını telâffuz ettikten sonra, fazla söze gerek yok sanırız… Akmerkez’in giriş katında 1996 yılında açılan bu şık İtalyan restoranı, tam 27 yıldır iyi mutfağın, zarif servisin ve şık ambiansın adresi… Batılı dergilerin diliyle “celebrity”lerin, ünlü işadamlarının, popüler sanatçıların, yüksek sosyetenin müdavim mekânı.

Papermoon’un Türkiye’de ender rastlanan bu süredeki aralıksız başarısının sırrı ise, tüm klasikliğine rağmen günü yakalaması, kendisini eskitmemesi. Nitekim iki yıl önce sıkı bir transfer yaptı; Lucca ve Cantinery gibi “trend” mekânların mutfaklarını yöneten genç şef Pelin Çakar’ı koordinatör olarak bünyesine katıp yeni bir rüzgâr yakaladı. Bar güçlendirildi, genç ama usta barmenler yeni moda içkileri sunmaya başladı, kahve kalitesi arttı, şarap kavı zenginleşerek butik Türk şaraplarına açıldı, servisin dinamizmi yükseldi, girişteki lounge tamamen yenilenerek ferahlatıldı… Bunlar sayesinde, son yıllarda yaşça biraz yüksek kalan müşteri profili gençleşti.

Yaklaşık 20 yıldır düzenlediğimiz Gusto Kulüp Yemekleri’nin en yenisini, bu yüzden Papermoon’da yapacağız. 12 Nisan 2023 Çarşamba akşamı, restoranın o akşam grubumuza ayrılmış yeni lounge bölümünde buluşacak, önce birer aperitif alacağız. Ünlü şampanya Moët & Chandon’un Arjantin’de kurduğu bağlardan ürettiği Chandon Garden Spritz’lerimizi yudumlarken dostlarla özlem giderecek, biraz da iştahlarımızı açacağız.

Masalara geçtiğimizde ise, restoranın 22 yıllık şefi “Pino” lâkaplı Giuseppe Pressani’nin lezzetleri adeta art arda bir geçit resmi yapacak. Mutfağının zenginliğiyle ünlü Napoli’den gelen şef, Papermoon menüsünde olmayan özel lezzetleri birbiri ardına gönderecek. Gecenin şarapları da özel, o akşam aramızda olacak Doluca’nın üçüncü kuşaktan sahibesi Sibel Kutman Oral’ın bizzat eşleştirdiği Signium Beyaz, Tanit Kırmızı ve Sarafin Meritage, yemekleri taçlandıracak. Henüz şişelenmiş Signium Beyaz 2021, daha piyasaya verilmeden ilk kez bu yemekte tadılacak. “Bilenlerin Bildiği” Tanit’in iyi bir rekolte olan 2019’u ise, Bordo üzümlerinden yapılan kırmızılarımızın artık şrabın başkentinin ürünleriyle yarışır kırata çıktığını gösterecek. Ve Meritage… Kaliforniya’nın yine Bordo’a kafa tutan şarapçılarının, “Merit” ve “Heritage” kelimelerinden yarattıkları yeni kategori. Sarafin’in bu ilk kırmızı kupajı da, Sibel Hanım’ın anlatacağı ilginç öyküsü eşliğinde tadılacak.

Final de, bir Gusto Kulüp Yemeği’ne yakışır çizgide olacak… Tatlıların ardından Küba’nın yeni şaheseri, “romların romu” Eminente tadılacak. Karayipler’in puroları ve romlarıyla ünlü güzel ülkesinin bu en yeni “lüks” romu, şekerkamışından yapılan bu halk içkisinin uzun yıllar kalikeli fıçılarda eskitiliğinde, nasıl yıllanmış konyaklar ya da single malt viskiler ligine çıkabildiğinin bir kanıtı olacak. Elbette, dileyenler hümidorumuzdan seçecekleri Dominik Köy Puroları ile rom keyfini daha da katlayabilecek…

30 kişilik yer bulunan bu sıradışı gastronomik gala için 12 Nisan Çarşamba akşamı 18.30’da buluşulacak ve aperitiflerin ardından 19.30’da masalara geçilecek. Kişi başı katılım bedeli -purolar hariç- 2.500 TL olacak. Rezervasyon, 0212 237 01 12-237 01 17 ya da 0545 353 96 70 no’lu telefonlardan yaptırılabilecek.

Yine bir Gusto Kulüp Yemeği’nde, lezzetli aperitiflerin, enfes yemeklerin, güzel şarapların ve damaklarda iz bırakacak dijestiflerin tadlarını birlikte çıkarmak, en önemlisi de uygar insanlarla zarif bir ortamın keyfine birlikte varmak dileğiyle…

Mehmet Yalçın


MENÜ

İTALYA’DAN SEVGİLERLE…

12 Nisan 2023, Papermoon Restaurant

Şef: Giuseppe Pressani “Pino

Hoşgeldiniz İkramı

Chandon Garden Spritz

ANTIPASTI

ASPARAGI CON FONDUTA DI PARMIGIANO
Ilık Beyaz Kuşkonmaz, Parmesan Fondü

*      *      *

MOSCARDINI IN GUAZZETTO
Tavada Bebek Ahtapot Yahni, Konyak ve Taze Domates Sos;

Doluca Signium Beyaz 2021

*      *      *

PRIMI PIATTI
TORTELLI DI VITELLO IN BRODO
Süt Dana Dolgulu Mini Tortelli, Füme Et Konsome, Toz Parmesan

Doluca Tanit Cabernet Sauvignon – Cabernet Franc 2019

*      *      *

SECONDI PIATTI

GUACIALE DI VITELLO AL FORNO CON PURE DI PATATE
Kırmızı Şarap ile Yavaş Pişmiş Dana Yanak, Parmesanlı Patates Püresi

Sarafin Meritage 2019

*      *      *

DOLCI

SWEET DESSERT TASTING
Şef Pino’nun Tadım Tabağı

Doluca DLC Playa Rose Köpüren 2021

Kahve
Eminente Cuban Rum
 Dominik Köy Puroları


Papermoon

Adnan Saygun Cad.
Akmerkez – Etiler
0212 282 16 16
www.papermoon.com.tr