Gusto Şarap Kursları’nın yeni I. Etap’ı 23 Ocak Salı Levent’te başlıyor

Gusto’nun 21. yılına giren Şarap Kursları’nın yeni Birinci Etap’ı, Levent’teki Şans Wine Lounge’da 23 Ocak 2024 Salı akşamı 18.30’da başlıyor. Şans Restaurant’ın üst katında yer alan özel salonda yapılacak “Şarabın Dünyasına Giriş” başlıklı I. etapta, beyaz, pembe, kırmızı ve özel şarapların temel özellikleri ile şarap tadım ve servis teknikleri öğrenilecek. Tam 32 farklı ve kaliteli şarabın tadılacağı kursu her zaman olduğu gibi, Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın verecek.

7.000’e yakın kişinin devam ettiği kursların bu etabı da haftada birer kez ikişer saatlik seanslarla (18.30-20.30) dört haftada yapılacak. Kursu bitirenlere “Bronz” sertifika verilecek ve kurs tamamen yabancı şarapların tadılacağı “Bölge Bölge Dünya Şarapları” adlı ikinci kurla devam edecek. Bu kuru bitirenlere “Gümüş Sertifika”, “Büyük Şaraplar-Üzümler, Şaraplar ve Stilleri” konulu üçüncü kuru bitirenlere “Altın Sertifika” verilecek.

Fransız Apelasyonlar Enstitüsü onaylı Nude kristalin tadım kadehleriyle, 54 adet profesyonel şarap kokusu örneğiyle yapılacak koklama eğitimlerini de içeren I. etap kursunun her seansında, farklı üzüm ve bölgelerden 8’er adet de kaliteli şarap tadılacak ve özellikleri anlatılacak. Her seans bitiminde, o günkü temayla ilgili kurs notları da dağıtılacak. Kursun programı şöyle:

  1. seans (23 Ocak Salı 18.30 – 20.30) :

Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. Şarap nedir? Nasıl yapılır? Tadım teknikleri. Beyaz şaraplar ile özellikleri, Farklı bölgelerden ve üzüm cinslerinden 8 beyaz şarabın tadımı.

  1. Seans (30 Ocak Salı 18.30 – 20.30) :

Roze ve Kırmızı şaraplar. Pembe ve kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, kalite özellikleri, Farklı üzüm ve bölgelerden 2 roze ve 7 adet kırmızı şarabın tadımı.

  1. seans (6 Şubat Salı 18.30 – 20.30) :

Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun kadehler, karafa süzme incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, doğru servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları. Şarap nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllanmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Yıllanmış şaraplarından da aralarında bulunduğu 8 adet şarabın tadımı eşliğinde.

  1. seans (12 Şubat Pazartesi 18.30 – 20.30) :

Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Köpüklü, beyaz ve kırmızı tatlı şaraplar ile; şampanya, alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap ve porto şarabı tadımı.

Finalde katılımcıların “bronz sertifika” alacakları kursa, azami 25 kişi katılabilecektir. Kurs ücreti 6.000 TL.’dir.


Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyenlerin, Gusto’nun
0212 237 01 12 – 237 01 17 ya da  0545 353 96 70 numaralı telefonlarından
Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.