“İstanbul Kanatlarımın Altında”…
Boğaz’a karşı suşi ve viski şölenine davetlisiniz

Damak tadı tutkunu değerli dostumuz;

“Park Otel” deyince İstanbul’un köklü semtlerinden Gümüşsuyu’ndaki bu otelin eski günlerine yetişememiş olanlar bile şöyle bir dururlar… Ve Atatürk’ten İngiltere Kralı VIII. Edward’a, Adnan Menderes’ten büyük şairimiz Yahya Kemal’e nice tarihî kişiliğin tercihi olan o muhteşem oteli, o yılları zihinlerinde canlandırırlar. 1930’dan 1979’a kadar hizmet veren otel 1986’da yıkılmış, yerine 2013 yılında bugünkü CVK Park Bosphorus Hotel hizmete girmiştir. Ve 1930’larda Atatürk’ün, 1950’lerde Menderes’in, Yahya Kemal’in karşısında rakılarını yudumladıkları muhteşem Boğaz manzarası, bugünün İstanbullular’ını büyülemektedir. Otel, teras katındaki panoramik manzaralı restoranı “Izaka”yı bu yüzden “Gökyüzü ile deniz arasındaki en güzel” masa olarak tanıtmakta, “İstanbul Kanatlarımın Altında” filmine de bir gönderme yapmaktadır.

20 yıldır kentin en seçkin mekânlarında düzenlediğimiz Gusto Kulüp Yemekleri’nin en yenisini, işte bu geniş ve konforlu terasta yapacağız. Ve bu kez başrolü son yılların en sevilen iki lezzetine, viski ile suşiye vereceğiz…

22 Haziran 2023 Perşembe akşamı, 19.00’da restoranın o akşam grubumuza ayrılmış lounge bölümünde buluşacak, önce birer aperitif alacağız. Johnnie Walker’ın Red Label’ı ile long drink bardaklarında yapılacak “Highball” kokteyli, İngiliz sosyetesinin yaz akşamları ferahlamak için bu kokteyli boşuna tercih etmediklerini gösterecek. Yüksek alkolünden dolayı her zaman yakıcılığıyla bilinen viski, bu kez bol buz, soda ve limon diliminin katkısıyla ferahlatıcı yüzünü gösterecek. 19.30 gibi masalara geçecek, kendimizi Izaka Terrace şeflerinin usta ellerine bırakacağız. İlk tabak, suşilerden zengin bir palet olacak. Japonya’nın bu dünyayı fetheden sevimli yuvarlaklarına ise ağırbaşlı bir viski, Johnnie Walker’ın 12 yıllık Black Label’ı eşlik edecek. Yıllanmış viskinin tok ve güçlü lezzeti; balık, deniz ürünleri, pirinç, yosun, wasabi hardalı, zencefil turşusu ve soya sosu gibi farklı uçlardaki tadların damakta yarattığı fırtınayı dindirecek, deyim yerindeyse “toparlayacak”.

Ardından, Asya’nın ünlü şişleri “Yakitori”ler sökün edecek. Teriyaki soslu ızgara et ve tavuk şişlerin eşlikçisi ise, etlerin füme tadlarını dengeleyecek biçimde Johnnie Walker paletinin en islisi, füme maltlardan harmanlanıp içleri yakılmış fıçılarda dinlendirilmiş Double Black olacak.

Kızarmış karides toplarından oluşan tempuralar ve kızarmış sebzeler ile deniz ürünlerinden kushiage’ler ile sunulacak viski, bu kez biraz daha olgun ve dingin bir rezerv olacak: Johnnie Walker Gold Label… Adını harmanına damgasını vuran Clynelish malt viskisinin altın yataklarından süzülen sularından alan viski, deniz ürünlerinin zarif tadlarını maskelemeden ona eşlik edecek.

Bu protein bombalarının ve zengin sosları ile baharatlarının ardından, elbette tatlı bir final gerekli… Onu da, CVK Park Bosphorus otelinin kardeş kuruluşu Mahizer Patisserie’nin “Midye Dolma” baklava, fıstıklı sarma ve çikolatalı baklavadan oluşan tatlı tabağı koyacak. Elbette yine eşlikçi viskisi, Johnnie Walker’ın zor bulunan sınırlı üretim 18 yıllığı ile birlikte…

Bilindiği gibi Gusto Kulüp Yemekleri’nde her zaman “fine dining” ritüeli harfiyen uygulanır, aperitif ve dijestif keyifleri önemsenir… Yenilenlerin hazmı ve laciverde bürünen büyüleyici Boğaz manzarasına karşı sohbetlerin koyultulması için terasın barına geçilecek, deri koltuklarda viskiler bu kez Nikaragua puroları eşliğinde yudumlanacak.

Gecenin, otelin sürpriz armağanları ile renkleneceğini de ayrıca belirtmeliyiz…

40 kişilik yer bulunan bu sıradışı gastronomik gala için rezervasyon 0212 237 01 12 – 237 01 17 ya da 0545 353 96 70 no’lu telefonlardan yaptırılabilecek. Kişi başı katılım bedeli ise -purolar hariç- 2.500 TL olacak.

Yine bir Gusto Kulüp Yemeği’nde, lezzetli aperitif ve dijestiflerin, enfes yemeklerin, güzel içkilerin tadlarını birlikte çıkarmak, en önemlisi de şık bir mekânda, uygar insanlarla zarif bir ortamın keyfine birlikte varmak dileğiyle…

Mehmet Yalçın

MENÜ

BOĞAZ’A KARŞI VİSKİ & SUŞİ

22 Haziran 2023, Izaka Terrace

Hoşgeldiniz İkramı

Johnnie Walker Highball

*      *      *

Suşi Seleksiyonu

Ebi Nigiri, Shake Maki, Kappa Maki, Somon Nigiri, California Roll, Boston Roll

Johnnie Walker Black Label 12 Years

*      *      *

Yakitori Tare

Teriyaki Soslu Izgara Et ve Tavuk Şişler

Johnnie Walker Double Black

*      *      *

Tempura ve Kushiage

Kızarmış Karides Topları, Kızarmış Paneli Deniz Ürünleri ve Sebzeler

Johnnie Walker Gold Label Reserve

*      *      *

Mahizer Tatlı Tabağı

 “Midye Dolma” Baklava, Çikolatalı Baklava ve Fıstıklı Sarma

Johnnie Walker 18 Years

*      *      *

Kahve
Johnnie Walker Viskileri
 Nikaragua Puroları


Izaka Terrace
İnönü Cad. No:8,
Gümüşsuyu – İstanbul
Tel: 0212.708 38 38
www.izakaterrace.com